Головна - головна

«Хочеш взяти кредит??? Дивись не потрап в пастку!»

Кредити доволі популярні в нашій країні. На сьогоднішній день купити в борг можна все – і квартиру, і автомобіль, і побутову техніку, і т.д. А надто, коли працівники банків «співають» Вам про те, що у них кредит безвідсотковий, без комісії і переплат, довідок про доходів. І після того, як люди це чують - вони без будь-яких питань підписують цілу купу папірців, попередньо не читаючи їх зміст. Претензії і невдоволення виникають потім, коли час платити кошти, до того ж немаленькі. А коли люди дізнаються, що вони потрапили в таку пастку, яка називається «придбання товару в групах» - запитань виникає ще більше.

Так сталося із відвідувачкою нашого Центру Іриною М. Їй терміново потрібні були кошти для придбання будівельних матеріалів на суму 15000 гривень. Не довго думаючи, Ірина М. вирішила взяти кредит в одному з банків міста. Працівники цієї установи розповіли людині ту інформацію, яку потрібно було, і сказали, що вже через декілька днів вона зможе отримати потрібну їй суму. Ірина М., не роздумуючи і попередньо не проконсультувавшись, підписала ряд договорів. Що то за договори і що в них написано, звісно ж не читала (виправдовуючись, що дрібним шрифтом написано). Крім цього сплатила трохи більше 1000 гривень. Пройшов місяць, а коштів немає. А з банку дзвонять, що потрібно платити щомісячні платежі. «За що ж платити, якщо я нічого не отримала???» - занепокоєно подумала Ірина М.

Знайомі порадили їй звернутися до Центру правової інформації та правових консультацій в м. Біла Церква, що створений та працює за підтримки програми «Верховенство права» Міжнародного фонду «Відродження» в межах ініціативи «Посилення правових можливостей бідних верств населення». Оглянувши документи старший юрист Центру Марина Молчанова, роз’яснила громадянці Ірині М., що все не так швидко і добре, як про це розповідали в банку. Тим більше, якщо це «придбання товару в групах». Прочитавши та проаналізувавши документи, що були надані, ми пояснили які мінуси є для відвідувача, а саме:

- особа є учасником групи і яка кількість осіб в групі чи 10, чи 100 і більше чоловік невідомо

- вступний внесок і плата за право на отримання товару не зараховується в загальну заборгованість учасника

- до ціни товару, зазначеної в додатку до договору, додаються щомісячні адміністративні витрати, щомісячний страховий внесок

- за кожен внесок особа отримує певну кількість балів

- товар купляється за рахунок внесків учасників групи і буде наданий тому учаснику, який набрав більше балів (тобто сплатив в поточному місяці найбільше коштів)

- право на отримання товару надається 1 раз у місяць одному учаснику групи шляхом проведення "Асигнаційного акту"

- останній учасник групи (залежно від їх загальної кількості) отримає свій товар можливо через 1 рік або й навіть більше

- при розірванні угоди з простроченням терміну наданого для цього, заплачені гроші з урахуванням штрафних санкцій, адміністратор поверне по закінченню участі всієї групи (тобто коли всі учасники групи отримають товар), проте чи буде при цьому враховано інфляція - це вже окреме питання.

Кошти в сумі 1050 гривень, які Ірина М. сплатила до банку виявилися платою за інформаційні послуги та послуги по дбайливому оформленню договору про взяття грошей в борг (що тут скажеш, працівники банку постаралися на славу, сповна відпрацювали і чесно заробили ці кошти). В даному випадку їх повернути вже неможливо.

Уважно вислухавши юриста, Ірина М. чітко з’ясувала для себе, що дарма зв’язалася з цією фінансовою установою і вирішила розірвати всі договірні відносини з цим банком.

Хоч особа і витратила кошти за послуги банку, заспокоює лише те, що вже «наламавши дрів», вона все ж таки прийшла до юриста та проконсультувалася. І тим самим вона уникнула загострення ситуації.

Тому порада для всіх: обов’язково читайте будь-який документ перед тим як його підписати, а ще краще сходіть до юриста і проконсультуйтеся!

Публікацію підготувала

старший юрист Центру правової інформації та консультацій

Марина Молчанова