захищаємо свої права - Поради юриста

Мешканка Білої Церкви Людмила Олексіївна є особою похилого віку. Має двох дорослих синів, але в кожного з них є своя родина і вони не мають ні часу, ні бажання допомагати своїй матері. Крім цього, у неї є трикімнатна квартира, на яку претендентів багато. Але, щоб зробити щось добре та корисне бабусі, чимось допомогти, то тут, як завжди, моя хата скраю. Проте сім’я, що живе в сусідній квартирі запропонувала немічній свій догляд та підтримку, а та взамін цього, щоб уклала на їхню користь договір довічного утримання.

От все і вирішилося. Договір уклали. В такій ситуації і бабусі добре, і сусіди залишаться власниками додаткових квадратних метрів. Проте не все так сталося, як гадалося.

Перші два місяці після укладення договору все проходило добре. Бабуся отримувала належний догляд та піклування. Однак згодом відносини між ними стали погіршуватися. Стареньку почали оминати увагою, рідко до неї заходили, лише інколи забезпечували харчуванням та медикаментами. Вона ніяк не могла збагнути, чому ставлення до неї змінилося в гіршу сторону? Людмила Олексіївна постійно почувала себе пригніченою та відчувала, що тут щось не так.

Якось в місцевій пресі старенька натрапила на статтю про Центр правової інформації та консультацій в м. Біла Церква і тому вирішила проконсультуватися зі спеціалістами.

Старший юрист Центру Марина Молчанова роз’яснила Людмилі Олексіївні, що договір довічного утримання може бути розірваний в нотаріальній конторі за взаємною згодою сторін, а якщо такої немає – то в судовому порядку. Старенька була практично впевнена в тому, що її сусіди навряд чи добровільно відмовляться від її квартири, а от на старості років судитися теж не дуже хотілося. З цією думкою Людмила Олексіївна пішла з Центру. Проте через декілька днів вона прийшла разом зі своїми сусідами до Центру на прийом. І тут з’ясувалося, що сусідка, яка доглядала за старенькою, сильно захворіла і тому сама потребує догляду. Юристом були роз’яснені шляхи виходу з цієї ситуації. Який з них обрати – вирішили самі сторони. Вони погодилися добровільно розірвати договір довічного утримання, а саме сусіди повертають квартиру Людмилі Олексіївні, але за умови, що вона компенсує їм витрати на укладення такого договору та кошти, які вони витратили на її утримання.

Все повернулося на свої місця. І тепер Людмила Олексіївна вже буде сто разів обмірковувати перед тим як щось робити, бо не завжди можна так легко вийти з даної ситуації, і не завжди зустрінуться такі розуміючі сусіди.